Vishay/BCcomponents K271K10C0GF5UH5
K271K10C0GF5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K271K10C0GF5UH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K271K10C0GF5UH5.pdf
Availability of K271K10C0GF5UH5
QUANTITY
K271K10C0GF5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K271K10C0GF5UH5
Internal Part NumberEIS-K271K10C0GF5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K271K10C0GF5UH5
Related LinksK271K10, K271K10C0GF5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K271K10C0GF5UH5 Details Description
Related parts for K271K10C0GF5UH5
IC SW HALL EFFECT OMNI 3SIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 3.014M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 10W UFRM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf