Vishay/BCcomponents K272J20C0GF53H5
K272J20C0GF53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K272J20C0GF53H5
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K272J20C0GF53H5.pdf
Availability of K272J20C0GF53H5
QUANTITY
K272J20C0GF53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K272J20C0GF53H5
Internal Part NumberEIS-K272J20C0GF53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K272J20C0GF53H5
Related LinksK272J20, K272J20C0GF53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K272J20C0GF53H5 Details Description
Related parts for K272J20C0GF53H5
RES 2.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED AMBER T1-3/4 RT ANG PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 8X2X3" 5A VFN datasheet.pdf
UMMQ-0500-0500-A datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf