Vishay/BCcomponents K272J20C0GH53L2
K272J20C0GH53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K272J20C0GH53L2
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K272J20C0GH53L2.pdf
Availability of K272J20C0GH53L2
QUANTITY
K272J20C0GH53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K272J20C0GH53L2
Internal Part NumberEIS-K272J20C0GH53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K272J20C0GH53L2
Related LinksK272J20, K272J20C0GH53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K272J20C0GH53L2 Details Description
Related parts for K272J20C0GH53L2
RES SMD 0.18 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INV 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 360MA 1.2 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-5.5V 55W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf