Vishay/BCcomponents K272M10X7RF5UH5
K272M10X7RF5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K272M10X7RF5UH5
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K272M10X7RF5UH5.pdf
Availability of K272M10X7RF5UH5
QUANTITY
K272M10X7RF5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K272M10X7RF5UH5
Internal Part NumberEIS-K272M10X7RF5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)