Vishay/BCcomponents K272M10X7RH53L2
K272M10X7RH53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K272M10X7RH53L2
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
K272M10X7RH53L2.pdf
Availability of K272M10X7RH53L2
QUANTITY
K272M10X7RH53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K272M10X7RH53L2
Internal Part NumberEIS-K272M10X7RH53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K272M10X7RH53L2
Related LinksK272M10, K272M10X7RH53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K272M10X7RH53L2 Details Description
Related parts for K272M10X7RH53L2
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
POWER ELEMENT SHANK M8 25PIN datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 74A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
MICRO 100 F 18" YEL JACKS datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 11A HOLD datasheet.pdf