Vishay/BCcomponents K273K15X7RF53H5
K273K15X7RF53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K273K15X7RF53H5
Brief Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K273K15X7RF53H5.pdf
Availability of K273K15X7RF53H5
QUANTITY
K273K15X7RF53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K273K15X7RF53H5
Internal Part NumberEIS-K273K15X7RF53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K273K15X7RF53H5
Related LinksK273K15, K273K15X7RF53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K273K15X7RF53H5 Details Description
Related parts for K273K15X7RF53H5
CAP FILM 0.39UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC FREQ TIMING GENERATOR 56-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MGRID DRSW VERT TH HDR 04CKT datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf