Vishay/BCcomponents K390J10C0GH5UL2
K390J10C0GH5UL2 picture photo
Mfg. Part Number
K390J10C0GH5UL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K390J10C0GH5UL2.pdf
Availability of K390J10C0GH5UL2
QUANTITY
K390J10C0GH5UL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K390J10C0GH5UL2
Internal Part NumberEIS-K390J10C0GH5UL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K390J10C0GH5UL2
Related LinksK390J10, K390J10C0GH5UL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K390J10C0GH5UL2 Details Description
Related parts for K390J10C0GH5UL2
ROUND SPACER #10 BRASS 1" datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 5/8" datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR TSM1052 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
RES 105 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 11 (10 + 1 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK datasheet.pdf
RFEM WSUB3G MODULE datasheet.pdf
CMOS 80 MHz, 10-Bit Video DAC IC datasheet.pdf