Vishay/BCcomponents K390K15C0GF53H5
K390K15C0GF53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K390K15C0GF53H5
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K390K15C0GF53H5.pdf
Availability of K390K15C0GF53H5
QUANTITY
K390K15C0GF53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K390K15C0GF53H5
Internal Part NumberEIS-K390K15C0GF53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K390K15C0GF53H5
Related LinksK390K15, K390K15C0GF53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K390K15C0GF53H5 Details Description
Related parts for K390K15C0GF53H5
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf