Vishay/BCcomponents K390K15C0GF5TH5
K390K15C0GF5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K390K15C0GF5TH5
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K390K15C0GF5TH5.pdf
Availability of K390K15C0GF5TH5
QUANTITY
K390K15C0GF5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K390K15C0GF5TH5
Internal Part NumberEIS-K390K15C0GF5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)