Vishay/BCcomponents K390K15C0GH53L2
K390K15C0GH53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K390K15C0GH53L2
Brief Description
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K390K15C0GH53L2.pdf
Availability of K390K15C0GH53L2
QUANTITY
K390K15C0GH53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K390K15C0GH53L2
Internal Part NumberEIS-K390K15C0GH53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K390K15C0GH53L2
Related LinksK390K15, K390K15C0GH53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K390K15C0GH53L2 Details Description
Related parts for K390K15C0GH53L2
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20TSSOP datasheet.pdf
SENSOR BAROMETRIC 1.1BAR 16BIT datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 125VAC RAD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC OS 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf