Vishay/BCcomponents K391J15C0GF53L2
K391J15C0GF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K391J15C0GF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K391J15C0GF53L2.pdf
Availability of K391J15C0GF53L2
QUANTITY
K391J15C0GF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K391J15C0GF53L2
Internal Part NumberEIS-K391J15C0GF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K391J15C0GF53L2
Related LinksK391J15, K391J15C0GF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K391J15C0GF53L2 Details Description
Related parts for K391J15C0GF53L2
DSUB CABL-AMP15G/ AE15M / AFP15G datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS W/POST SMD datasheet.pdf
TAPE TRANSFER ADHESIVE 1" X 5YD datasheet.pdf
SRC CONDUIT INTERFACE datasheet.pdf
ROUND SPACER 4BA BRASS 1/8" datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf