Vishay/BCcomponents K391J15C0GF5TH5
K391J15C0GF5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K391J15C0GF5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K391J15C0GF5TH5.pdf
Availability of K391J15C0GF5TH5
QUANTITY
K391J15C0GF5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K391J15C0GF5TH5
Internal Part NumberEIS-K391J15C0GF5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)