Vishay/BCcomponents K391J15C0GK53H5
K391J15C0GK53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K391J15C0GK53H5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K391J15C0GK53H5.pdf
Availability of K391J15C0GK53H5
QUANTITY
K391J15C0GK53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K391J15C0GK53H5
Internal Part NumberEIS-K391J15C0GK53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K391J15C0GK53H5
Related LinksK391J15, K391J15C0GK53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K391J15C0GK53H5 Details Description
Related parts for K391J15C0GK53H5
CONN ADAPT PLUG-PLUG SMA 50 OHM datasheet.pdf
M37544 EMULATOR KIT (EK) FOR PC4 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.2KV 25A DO203 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 2MM TIN DUAL datasheet.pdf
KIT EVAL 78K0 FF2 UPD78F0893 datasheet.pdf
IC HIGH GAIN DRVR 0.1W AMP SO89 datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf