Vishay/BCcomponents K391K15X7RL53H5
K391K15X7RL53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K391K15X7RL53H5
Brief Description
CAP CER 390PF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
K391K15X7RL53H5.pdf
Availability of K391K15X7RL53H5
QUANTITY
K391K15X7RL53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K391K15X7RL53H5
Internal Part NumberEIS-K391K15X7RL53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K391K15X7RL53H5
Related LinksK391K15, K391K15X7RL53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K391K15X7RL53H5 Details Description
Related parts for K391K15X7RL53H5
IC INVERTER HEX UNBUFFER 14SOIC datasheet.pdf
HEAT SINK 17MM X 17MM X 12.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4BIT 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 0.1% 2W 3637 datasheet.pdf