Vishay/BCcomponents K391M15X7RF53L2
K391M15X7RF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K391M15X7RF53L2
Brief Description
CAP CER 390PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K391M15X7RF53L2.pdf
Availability of K391M15X7RF53L2
QUANTITY
K391M15X7RF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K391M15X7RF53L2
Internal Part NumberEIS-K391M15X7RF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K391M15X7RF53L2
Related LinksK391M15, K391M15X7RF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K391M15X7RF53L2 Details Description
Related parts for K391M15X7RF53L2
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3049A/H1504TR 4" datasheet.pdf
FITTING INS CRNR LD/LDP/CD5 IVRY datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-SOIC datasheet.pdf
KIT IN-LINE REGULATOR +2.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" GOLD datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf