Vishay/BCcomponents K393M20X7RK53H5
K393M20X7RK53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K393M20X7RK53H5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
K393M20X7RK53H5.pdf
Availability of K393M20X7RK53H5
QUANTITY
K393M20X7RK53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K393M20X7RK53H5
Internal Part NumberEIS-K393M20X7RK53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K393M20X7RK53H5
Related LinksK393M20, K393M20X7RK53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K393M20X7RK53H5 Details Description
Related parts for K393M20X7RK53H5
IC DAC 5-BIT SGL 0-1.9V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf