TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine K4001A3C
K4001A3C picture photo
Mfg. Part Number
K4001A3C
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY CONTACTOR SPST 400A 28VDC
Datasheet Download
K4001A3C.pdf
Availability of K4001A3C
QUANTITY
K4001A3C Order Process
Ship out your order
Specifications of K4001A3C
Internal Part NumberEIS-K4001A3C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesK, Hartman
PackagingBulk
Relay TypeContactor
Coil TypeNon Latching
Coil Current500mA
Coil Voltage28VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form X)
Contact Rating (Current)400A
Switching Voltage28VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)13 VDC
Turn Off Voltage (Min)9 VDC
Operate Time35ms
Release Time20ms
FeaturesSealed
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleConnector
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K4001A3C
Related LinksK400, K4001A3C Datasheet, TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine Distributor
K4001A3C Details Description
Related parts for K4001A3C
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
COUNTER 4.75-10V T/H datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf