Vishay/BCcomponents K470J10C0GH53L2
K470J10C0GH53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K470J10C0GH53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K470J10C0GH53L2.pdf
Availability of K470J10C0GH53L2
QUANTITY
K470J10C0GH53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K470J10C0GH53L2
Internal Part NumberEIS-K470J10C0GH53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K470J10C0GH53L2
Related LinksK470J10, K470J10C0GH53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K470J10C0GH53L2 Details Description
Related parts for K470J10C0GH53L2
EDGECARD EXTEND 120PS .050 PCI32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 5 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA GSM CELLULAR ADHESIVE MT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 152VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 20POS datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 6CH 12HXSON datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.100 60 POS datasheet.pdf