Vishay/BCcomponents K470J15C0GF5TK2
K470J15C0GF5TK2 picture photo
Mfg. Part Number
K470J15C0GF5TK2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K470J15C0GF5TK2.pdf
Availability of K470J15C0GF5TK2
QUANTITY
K470J15C0GF5TK2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K470J15C0GF5TK2
Internal Part NumberEIS-K470J15C0GF5TK2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K470J15C0GF5TK2
Related LinksK470J15, K470J15C0GF5TK2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K470J15C0GF5TK2 Details Description
Related parts for K470J15C0GF5TK2
FILTER SNAP-IN MED IEC INLET 3A datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.162 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
M804 2C 2#12 PIN RECP OM datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB STR G50 TIN datasheet.pdf