Vishay/BCcomponents K472K15X7RF53L2
K472K15X7RF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K472K15X7RF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K472K15X7RF53L2.pdf
Availability of K472K15X7RF53L2
QUANTITY
K472K15X7RF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K472K15X7RF53L2
Internal Part NumberEIS-K472K15X7RF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K472K15X7RF53L2
Related LinksK472K15, K472K15X7RF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K472K15X7RF53L2 Details Description
Related parts for K472K15X7RF53L2
IC CAN TXRX VOLT FAULT PROT 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
KIT STARTER DSP FOR C6416T datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 32POS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-15V datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf