Vishay/BCcomponents K472K20C0GF5UL2
K472K20C0GF5UL2 picture photo
Mfg. Part Number
K472K20C0GF5UL2
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K472K20C0GF5UL2.pdf
Availability of K472K20C0GF5UL2
QUANTITY
K472K20C0GF5UL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K472K20C0GF5UL2
Internal Part NumberEIS-K472K20C0GF5UL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K472K20C0GF5UL2
Related LinksK472K20, K472K20C0GF5UL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K472K20C0GF5UL2 Details Description
Related parts for K472K20C0GF5UL2
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 20"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
SGE1510-0-2000L-2000C-2000C datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf