Vishay/BCcomponents K473M15X7RF5TL2
K473M15X7RF5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K473M15X7RF5TL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K473M15X7RF5TL2.pdf
Availability of K473M15X7RF5TL2
QUANTITY
K473M15X7RF5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K473M15X7RF5TL2
Internal Part NumberEIS-K473M15X7RF5TL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K473M15X7RF5TL2
Related LinksK473M15, K473M15X7RF5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K473M15X7RF5TL2 Details Description
Related parts for K473M15X7RF5TL2
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 310MW SOD323F datasheet.pdf
FORCE GAUGE 5-35 GRAMS datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf