FFF K524515200J0G
K524515200J0G picture photo
Mfg. Part Number
K524515200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB PLU PLU W/LATCH
Datasheet Download
K524515200J0G.pdf
Availability of K524515200J0G
QUANTITY
K524515200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of K524515200J0G
Internal Part NumberEIS-K524515200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesK5
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Positions Per Level24 (Mate), 48 (Input)
Number of Levels1 (Mate), 2 (Input)
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90° and 270°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesLatch Lock, Retention Latches (Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K524515200J0G
Related LinksK52451, K524515200J0G Datasheet, FFF Distributor
K524515200J0G Details Description
Related parts for K524515200J0G
RES CHAS MNT 1K OHM 10% 30W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 13A D2PAK datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
IC EEPROM BUS 8KBIT 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 3PR SHLD 300V datasheet.pdf