Vishay/BCcomponents K560J10C0GF53H5
K560J10C0GF53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K560J10C0GF53H5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K560J10C0GF53H5.pdf
Availability of K560J10C0GF53H5
QUANTITY
K560J10C0GF53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K560J10C0GF53H5
Internal Part NumberEIS-K560J10C0GF53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K560J10C0GF53H5
Related LinksK560J10, K560J10C0GF53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K560J10C0GF53H5 Details Description
Related parts for K560J10C0GF53H5
RES SMD 15.4KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIBER OPTIC CABLE ST CONN 10M datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RESONATOR CER 7.37MHZ SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 4A TO220-5 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf
IC DUAL INV SCHMITT-TRIG 6-XSON datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 44VC SOT23 datasheet.pdf
60706-13 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
BOX STEEL BLACK 11.4"L X 15.5"W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 410MA 1.32 OHM datasheet.pdf