Vishay/BCcomponents K560J10C0GF53L2
K560J10C0GF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K560J10C0GF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K560J10C0GF53L2.pdf
Availability of K560J10C0GF53L2
QUANTITY
K560J10C0GF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K560J10C0GF53L2
Internal Part NumberEIS-K560J10C0GF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K560J10C0GF53L2
Related LinksK560J10, K560J10C0GF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K560J10C0GF53L2 Details Description
Related parts for K560J10C0GF53L2
TERM BLK SNGL 7.5MM W/TEST CONN datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 82K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 10POS datasheet.pdf