Vishay/BCcomponents K560J15C0GK5UH5
K560J15C0GK5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K560J15C0GK5UH5
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K560J15C0GK5UH5.pdf
Availability of K560J15C0GK5UH5
QUANTITY
K560J15C0GK5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K560J15C0GK5UH5
Internal Part NumberEIS-K560J15C0GK5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K560J15C0GK5UH5
Related LinksK560J15, K560J15C0GK5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K560J15C0GK5UH5 Details Description
Related parts for K560J15C0GK5UH5
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN FFC VERT 24POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED RED 24V WIRE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SEPARATING PLATE GRAY datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A FLIPCHIP datasheet.pdf
Connector Header 74 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf