Vishay/BCcomponents K560K10C0GH53H5
K560K10C0GH53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K560K10C0GH53H5
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K560K10C0GH53H5.pdf
Availability of K560K10C0GH53H5
QUANTITY
K560K10C0GH53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K560K10C0GH53H5
Internal Part NumberEIS-K560K10C0GH53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K560K10C0GH53H5
Related LinksK560K10, K560K10C0GH53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K560K10C0GH53H5 Details Description
Related parts for K560K10C0GH53H5
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
IC CTRLR VOLTAGE/CURRENT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 208CABGA datasheet.pdf
RANGE RCPT MNT CLIP datasheet.pdf
FEMALE CABLE CONNECTOR 7WAY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf