Vishay/BCcomponents K560K15C0GL53H5
K560K15C0GL53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K560K15C0GL53H5
Brief Description
CAP CER 56PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K560K15C0GL53H5.pdf
Availability of K560K15C0GL53H5
QUANTITY
K560K15C0GL53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K560K15C0GL53H5
Internal Part NumberEIS-K560K15C0GL53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K560K15C0GL53H5
Related LinksK560K15, K560K15C0GL53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K560K15C0GL53H5 Details Description
Related parts for K560K15C0GL53H5
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 3PIN GOLD BLACK datasheet.pdf
TXRX SFF OC12/STM-4 SR BAIL datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SCR FAST SW DSC 800A 4000V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 275VAC datasheet.pdf