Vishay/BCcomponents K561J10C0GF53L2
K561J10C0GF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K561J10C0GF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K561J10C0GF53L2.pdf
Availability of K561J10C0GF53L2
QUANTITY
K561J10C0GF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561J10C0GF53L2
Internal Part NumberEIS-K561J10C0GF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561J10C0GF53L2
Related LinksK561J10, K561J10C0GF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561J10C0GF53L2 Details Description
Related parts for K561J10C0GF53L2
IC VREF SERIES/SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FITTING INS VERT R/ANG ORN 2X2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3.3V 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
SWITCH ETHERNET datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf