Vishay/BCcomponents K561J10C0GF53L2
K561J10C0GF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K561J10C0GF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K561J10C0GF53L2.pdf
Availability of K561J10C0GF53L2
QUANTITY
K561J10C0GF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561J10C0GF53L2
Internal Part NumberEIS-K561J10C0GF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561J10C0GF53L2
Related LinksK561J10, K561J10C0GF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561J10C0GF53L2 Details Description
Related parts for K561J10C0GF53L2
RES SMD 12.7 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf