Vishay/BCcomponents K561J10C0GF5UL2
K561J10C0GF5UL2 picture photo
Mfg. Part Number
K561J10C0GF5UL2
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K561J10C0GF5UL2.pdf
Availability of K561J10C0GF5UL2
QUANTITY
K561J10C0GF5UL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561J10C0GF5UL2
Internal Part NumberEIS-K561J10C0GF5UL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561J10C0GF5UL2
Related LinksK561J10, K561J10C0GF5UL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561J10C0GF5UL2 Details Description
Related parts for K561J10C0GF5UL2
SENSOR PROX 5.4MM NPN SHLD 3WIRE datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 4.5A 39.5 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 684K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 16A 300V 12-26AWG datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf