Vishay/BCcomponents K561J15C0GF53H5
K561J15C0GF53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K561J15C0GF53H5
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K561J15C0GF53H5.pdf
Availability of K561J15C0GF53H5
QUANTITY
K561J15C0GF53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561J15C0GF53H5
Internal Part NumberEIS-K561J15C0GF53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561J15C0GF53H5
Related LinksK561J15, K561J15C0GF53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561J15C0GF53H5 Details Description
Related parts for K561J15C0GF53H5
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
FILTER EMI 100 PF C TYPE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISOLATED 16TQFN datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf