Vishay/BCcomponents K561J15C0GK5TL2
K561J15C0GK5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K561J15C0GK5TL2
Brief Description
CAP CER 560PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K561J15C0GK5TL2.pdf
Availability of K561J15C0GK5TL2
QUANTITY
K561J15C0GK5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561J15C0GK5TL2
Internal Part NumberEIS-K561J15C0GK5TL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561J15C0GK5TL2
Related LinksK561J15, K561J15C0GK5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561J15C0GK5TL2 Details Description
Related parts for K561J15C0GK5TL2
IC OFFLINE SWIT SMPS CM OVP 7DIP datasheet.pdf
MODULE DIODE 125A 240VAC datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" STACKER datasheet.pdf
TEST LEAD 22AWG 300V RED 500' datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf