Vishay/BCcomponents K561J15C0GK5UH5
K561J15C0GK5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K561J15C0GK5UH5
Brief Description
CAP CER 560PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K561J15C0GK5UH5.pdf
Availability of K561J15C0GK5UH5
QUANTITY
K561J15C0GK5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561J15C0GK5UH5
Internal Part NumberEIS-K561J15C0GK5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561J15C0GK5UH5
Related LinksK561J15, K561J15C0GK5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561J15C0GK5UH5 Details Description
Related parts for K561J15C0GK5UH5
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 450MHZ 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC NVSRAM 2MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 60A 600VAC/DC datasheet.pdf
CONTACT XRC SOCKET 14-18AWG GOLD datasheet.pdf
LOGIC ANALYZER 8CH 24MHZ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 5POS PIN datasheet.pdf