Vishay/BCcomponents K561K15C0GF53L2
K561K15C0GF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K561K15C0GF53L2
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K561K15C0GF53L2.pdf
Availability of K561K15C0GF53L2
QUANTITY
K561K15C0GF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561K15C0GF53L2
Internal Part NumberEIS-K561K15C0GF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561K15C0GF53L2
Related LinksK561K15, K561K15C0GF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561K15C0GF53L2 Details Description
Related parts for K561K15C0GF53L2
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BLADE #24 10PC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARL 8-DIP GW datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8MSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HELACON PLUS BLUE 300BG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf