Vishay/BCcomponents K561K15C0GF53L2
K561K15C0GF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K561K15C0GF53L2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K561K15C0GF53L2.pdf
Availability of K561K15C0GF53L2
QUANTITY
K561K15C0GF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561K15C0GF53L2
Internal Part NumberEIS-K561K15C0GF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561K15C0GF53L2
Related LinksK561K15, K561K15C0GF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561K15C0GF53L2 Details Description
Related parts for K561K15C0GF53L2
IDC CABLE - MDM10T/MC10F/MDM10T datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 484FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TAPE 5907 VHB FOAM 6" X 72YD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf