Vishay/BCcomponents K561M10X7RF5TH5
K561M10X7RF5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K561M10X7RF5TH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K561M10X7RF5TH5.pdf
Availability of K561M10X7RF5TH5
QUANTITY
K561M10X7RF5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561M10X7RF5TH5
Internal Part NumberEIS-K561M10X7RF5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561M10X7RF5TH5
Related LinksK561M10, K561M10X7RF5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561M10X7RF5TH5 Details Description
Related parts for K561M10X7RF5TH5
SIP HEADER 38 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
RES SMD 5.23M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 1.5A SOT89-3 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
IC HALL SENSOR 2AXIS ROT 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
508 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 12W datasheet.pdf