Vishay/BCcomponents K561M10X7RF5TH5
K561M10X7RF5TH5 picture photo
Mfg. Part Number
K561M10X7RF5TH5
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K561M10X7RF5TH5.pdf
Availability of K561M10X7RF5TH5
QUANTITY
K561M10X7RF5TH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561M10X7RF5TH5
Internal Part NumberEIS-K561M10X7RF5TH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561M10X7RF5TH5
Related LinksK561M10, K561M10X7RF5TH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561M10X7RF5TH5 Details Description
Related parts for K561M10X7RF5TH5
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 137K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CONTROLLER NV BW & RST 8DIP datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D SKT RECP datasheet.pdf
470000UF 25V 90X146MM 85C 15000H datasheet.pdf