Vishay/BCcomponents K561M10X7RH5TL2
K561M10X7RH5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K561M10X7RH5TL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
K561M10X7RH5TL2.pdf
Availability of K561M10X7RH5TL2
QUANTITY
K561M10X7RH5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561M10X7RH5TL2
Internal Part NumberEIS-K561M10X7RH5TL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561M10X7RH5TL2
Related LinksK561M10, K561M10X7RH5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561M10X7RH5TL2 Details Description
Related parts for K561M10X7RH5TL2
ROUND STANDOFF M6 NYLON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 50A IPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
PANEL SWING 18.88X14.94" datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 24POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf