Vishay/BCcomponents K561M15X7RK5UH5
K561M15X7RK5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K561M15X7RK5UH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
K561M15X7RK5UH5.pdf
Availability of K561M15X7RK5UH5
QUANTITY
K561M15X7RK5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561M15X7RK5UH5
Internal Part NumberEIS-K561M15X7RK5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561M15X7RK5UH5
Related LinksK561M15, K561M15X7RK5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561M15X7RK5UH5 Details Description
Related parts for K561M15X7RK5UH5
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
R/A SOLDER REC PWRBLADE datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS 64-HTQFP datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 3POS R/A datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf