Vishay/BCcomponents K561M15X7RK5UH5
K561M15X7RK5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K561M15X7RK5UH5
Brief Description
CAP CER 560PF 200V X7R RADIAL
Datasheet Download
K561M15X7RK5UH5.pdf
Availability of K561M15X7RK5UH5
QUANTITY
K561M15X7RK5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561M15X7RK5UH5
Internal Part NumberEIS-K561M15X7RK5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561M15X7RK5UH5
Related LinksK561M15, K561M15X7RK5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561M15X7RK5UH5 Details Description
Related parts for K561M15X7RK5UH5
LED ALGAAS HIRED LO CURR PCB 5MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 23POS R/A datasheet.pdf
LENS LM1 REAL SPOT MC-E datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.9A 90 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf