Vishay/BCcomponents K562M10X7RH53L2
K562M10X7RH53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K562M10X7RH53L2
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
K562M10X7RH53L2.pdf
Availability of K562M10X7RH53L2
QUANTITY
K562M10X7RH53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K562M10X7RH53L2
Internal Part NumberEIS-K562M10X7RH53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K562M10X7RH53L2
Related LinksK562M10, K562M10X7RH53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K562M10X7RH53L2 Details Description
Related parts for K562M10X7RH53L2
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 200V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 291 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SC75-3 datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf