Vishay/BCcomponents K563K15X7RF53L2
K563K15X7RF53L2 picture photo
Mfg. Part Number
K563K15X7RF53L2
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K563K15X7RF53L2.pdf
Availability of K563K15X7RF53L2
QUANTITY
K563K15X7RF53L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K563K15X7RF53L2
Internal Part NumberEIS-K563K15X7RF53L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K563K15X7RF53L2
Related LinksK563K15, K563K15X7RF53L2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K563K15X7RF53L2 Details Description
Related parts for K563K15X7RF53L2
FAN AXIAL 119X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 12POS datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP DIE datasheet.pdf
EVAL MODULE ADS8688A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 800W datasheet.pdf