Vishay/BCcomponents K683K10X7RF53H5
K683K10X7RF53H5 picture photo
Mfg. Part Number
K683K10X7RF53H5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
K683K10X7RF53H5.pdf
Availability of K683K10X7RF53H5
QUANTITY
K683K10X7RF53H5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K683K10X7RF53H5
Internal Part NumberEIS-K683K10X7RF53H5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K683K10X7RF53H5
Related LinksK683K10, K683K10X7RF53H5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K683K10X7RF53H5 Details Description
Related parts for K683K10X7RF53H5
IC MCU 8BIT 32KB OTP 40DIP datasheet.pdf
UPS 600W 6OUT RACKMNT W/SOFTWARE datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
VARISTOR 354V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
L37-5 SHEET 150X150X2MM datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO204AL datasheet.pdf