C&K Components K6BLRD1.53N LV352
K6BLRD1.53N LV352 picture photo
Mfg. Part Number
K6BLRD1.53N LV352
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V
Datasheet Download
K6BLRD1.53N LV352.pdf
Availability of K6BLRD1.53N LV352
QUANTITY
K6BLRD1.53N LV352 Order Process
Ship out your order
Specifications of K6BLRD1.53N LV352
Internal Part NumberEIS-K6BLRD1.53N LV352
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIlluminated Switches
Introduction to Electromechanical Switches
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationK6, K12 LED 22/Oct/2010
Standard Package500
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesK6
PackagingBulk
TypeKeyswitch, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K6BLRD1.53N LV352
Related LinksK6BLRD1., K6BLRD1.53N LV352 Datasheet, C&K Components Distributor
K6BLRD1.53N LV352 Details Description
Related parts for K6BLRD1.53N LV352
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TVSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 700MA 45 MOHM datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 8DIP datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL OD 8-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR BQ27200 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 530MA 800 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323 datasheet.pdf