Precision Electronic Components Ltd KA1031S24
KA1031S24 picture photo
Mfg. Part Number
KA1031S24
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W CARBON LOG
Datasheet Download
KA1031S24.pdf
Availability of KA1031S24
QUANTITY
KA1031S24 Order Process
Ship out your order
Specifications of KA1031S24
Internal Part NumberEIS-KA1031S24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesK
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation314°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KA1031S24
Related LinksKA10, KA1031S24 Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
KA1031S24 Details Description
Related parts for KA1031S24
IC DAC LP 6BIT 2-WIRE SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23L-6 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .082" datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf