Precision Electronic Components Ltd KA1031S24
KA1031S24 picture photo
Mfg. Part Number
KA1031S24
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W CARBON LOG
Datasheet Download
KA1031S24.pdf
Availability of KA1031S24
QUANTITY
KA1031S24 Order Process
Ship out your order
Specifications of KA1031S24
Internal Part NumberEIS-KA1031S24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesK
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation314°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KA1031S24
Related LinksKA10, KA1031S24 Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
KA1031S24 Details Description
Related parts for KA1031S24
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 15MM 4POS GREEN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 97MM datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING SHORT LENGT datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 6W datasheet.pdf