Fairchild Semiconductor KA7500CDTF
KA7500CDTF picture photo
Mfg. Part Number
KA7500CDTF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Brief Description
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOP
Datasheet Download
KA7500CDTF.pdf
Availability of KA7500CDTF
QUANTITY
KA7500CDTF Order Process
Ship out your order
Specifications of KA7500CDTF
Internal Part NumberEIS-KA7500CDTF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Frequency - Max300kHz
Duty Cycle45%
Voltage - Supply7 V ~ 40 V
BuckNo
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KA7500CDTF
Related LinksKA750, KA7500CDTF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
KA7500CDTF Details Description
Related parts for KA7500CDTF
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X6MM BALL 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 5.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf