Fairchild Semiconductor KA78M24TU
KA78M24TU picture photo
Mfg. Part Number
KA78M24TU
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 24V 0.5A TO220-3
Datasheet Download
KA78M24TU.pdf
Availability of KA78M24TU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KA78M24TU Order Process
Ship out your order
Specifications of KA78M24TU
Internal Part NumberEIS-KA78M24TU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterials 09/Oct/2007
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output24V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)2V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 40V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KA78M24TU
Related LinksKA78, KA78M24TU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
KA78M24TU Details Description
Related parts for KA78M24TU
CAP CER 1500PF 250VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SIDAC 270-330V 1A TO92 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 3/8 UNF 5V 12" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 5A 14V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C096FP-13,2C1-2 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CIR 4C 4#12 FR PIN PLUG datasheet.pdf
250V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf