Fairchild Semiconductor KA78R08CTU
KA78R08CTU picture photo
Mfg. Part Number
KA78R08CTU
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 8V 1A TO220F-4
Datasheet Download
KA78R08CTU.pdf
Availability of KA78R08CTU
QUANTITY
KA78R08CTU Order Process
Ship out your order
Specifications of KA78R08CTU
Internal Part NumberEIS-KA78R08CTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-4 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F-4L
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KA78R08CTU
Related LinksKA78R, KA78R08CTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
KA78R08CTU Details Description
Related parts for KA78R08CTU
CONN HEADER 50PS STR SHORT LA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
13W6 F 30A PC TAIL 4-40 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf